Londýn a jeho krásy 1. část

Londýn je hlavním městem pro Spojené království Velké Británie a Severní Irsko u řeky Temže. Ve společnosti měst New York a Tokio, je jedním z nejdůležitějších měst světa. Je centrem mezinárodního obchodu. Dělí se na 32 městských obvodů a Londýnské City. Doprava zde je zcela neproblematická, i když vzhledem k ruchu musíte být na pozoru.

TOWER OF LONDON

Pevnost byla založena v 11. století Vilémem Dobyvatelem aby pomáhala v obraně. Patří mezi nejstarší pamětihodnosti Londýna. Hrad má tvar čtverce a v každém vrcholu je jedna věž. Tato část se nazývá „bílá tvrz“. Okolo té se potom vine dvojice hradeb.

Původnímu využití pevnost dostála, avšak postupem času byla využívána například jako vězení, pokladnice, zbrojnice či popraviště. V hradu také prý straší duchové popravených. Místo v tuto chvíli spravuje 36 Beefeaterů, což jsou lidé v červeno-černých uniformách, a jsou něco jako naši průvodci na hradech a zámcích. A stejně tak jako my mámě Pražský hrad, oni zde mají právě „Tower of London“ pro střežení Britských korunovačních klenotů.

TOWER BRIDGE

Nejznámější a také nejfotografovanější most v Londýně spojuje protilehlé břehy řeky Temže. Jelikož po řece často plují i větší lodě, je střední část nacházející se mezi dvěma mohutnými pilíři pohyblivá. V případě blížící se lodě za pomoci mechanismu zvednou ramena ta, aby mohla bezpečně proplout. Osobně si myslím, že tento proces je natolik zajímavý, že turisty v tuto chvíli nebude zajímat okolí, které je však také působivé. Když se rozběhnete dál, narazíte tu na řadu krásných restaurací, muzeum či doky.

Vraťme se ještě ale zpět k mostu a řekněme si, že i ten někdy zlobí. Stalo se, že začal zvedat svá ramena sám a ohrozil tak řidiče. Nikomu se však nic nestalo a věřme, že už se nikdy nerozdovádí.

BUCKINGHAMSKÝ PALÁC

Palác, vedle kterého je mnoho světových paláců pouhými drobečky. Tím se pyšní právě Londýn a i vy ho můžete navštívit. Budova je stále využívána a má pro Brity obrovskou hodnotu. Není pouhou turistickou atrakcí.

K paláci patří také obrovská zahrada. Dříve palác vlastnil vévoda z Buckinghamu. Dnes je sídlem britské královské rodiny a je využíván ke státním audiencím. Před budovou se nachází památník královny Viktorie. V létě je možně si hrad prohlédnout. Lépe řečeno alespoň některé jeho části. Vstupné vyjde dospělého na osmnáct euro. Kdybyste však možnost prohlídky nemohli z nějakého důvodu využít, můžete alespoň shlédnout představení místní královské vojenské gardy, která každý den provádí slavnostní pochod a výměnu stráží.

WESTMINSTERSKÝ PALÁC

Westminsterský palác, také označován jako Houses of Parliament, je sídlem parlamentu království. Palác se rozkládá na nábřeží řeky Temže ze severní strany. Stavba byla po požáru v 19. století téměř zcela zničena a následně rekonstruována. Jediná dochovaná část původního paláce je „westminster hall“, která stojí od roku 1097. Dříve byl palác sídlem panovníka, a to až do 16. století.

U paláce se tyčí světoznámá věž Big Ben, která bývá hlavním cílem návštěvy tohoto obrovského komplexu, který obsahuje neskutečných 1100 místností. V blízkosti paláce můžete projít také mnoho krásných zahrad.

 


Comments are Closed

© 2024: MeziPristani.cz | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress