Anglie a její krásy 2. část

WESTMINSTERSKÉ OPATSTVÍ

Použít slovo majestátný je v případě tohoto místa snad téměř urážkou. Má obrovský význam a to nejen pro místní. Historie na vás na tomto místě doslova dýchá a při pozorném pohledu vás ohromí velikost i krása celého chrámu, kde se odehrávali ty nejdůležitější ceremonie Anglických dějin vůbec.

Podle údajů o katedrále by mělo jít o nejdražší architektonický kousek tohoto typu ve středověku vůbec, což už samo o sobě přidává budově na významu. Jsou zde uloženi k věčnému odpočinku ty z nejznámějších britských osobností a panovníku. Dohromady jich tu je přes tři tisíce. Povšimnout si můžete také kvalitně provedeného malířského a sochařského zdobení, kterým je katedrála obohacena. Prohlídka je možná od roku 2012 za 16 liber a zdarma potom v době probíhajících mší.

KATEDRÁLA SV. PAVLA

S westminsterským opatstvím tvoří něco jako šlechtu mezi stavbami Londýna i celé Británie a je opět velmi váženou budovou. Po bazilice Svatého Petra ve Vatikánu zaujímá druhé místo největších sakrálních staveb celého světa. Má výraznou kopuli, která je vidět na několik kilometrů, protože se pyšně tyčí až do výšky 111 metrů. Katedrála je stále bohatě využívána a to nejenom k bohoslužbám. Konal se zde například pohřeb Winstona Churchilla nebo svatba prince Charlese a lady Diany. Lze si zakoupit vstupenku a katedrálu prošmejdit i s průvodcem.

TRAFALGARSKÉ NÁMĚSTÍ

Náměstí, které tvoří něco jako srdce Londýna. Je výborným výchozím bodem pro vaši prohlídku nejenom kvůli svému umístění, ale i množství věcí, co vám může nabídnout i ono samo. Náměstí se od roku 1845 nemění a zůstává až na malé detaily ve stejné podobě. Tyčí se zde Nelsonův sloup a odpočinout si zde můžete u jedné ze dvou fontán. Navštívit tu můžete Britskou národní galerii nebo kostel St. Martin’s in the Fields. Je zde zakázané krmení holubů, kterých tu dříve bylo velké množství, ale kvůli ochraně památek, se musela udělat tato opatření.

KENSINGTONSKÝ PALÁC

Tento palác je královskou rezidencí v Kensingtonských zahradách a je domovem především pro měně významné členy královské rodiny. Turistům je přístupná pouze část paláce. I tady však mohou s výkladem průvodce zhlédnout velké množství osobních předmětů šlechticů, kteří se svými činy a jménem zapsali do historie této budovy. Stále se zde můžete podívat na šaty milované princezny Diany. Palác obklopují rozsáhlé zahrady, které se však od prvopočátku hodně změnily.

HORSE GUARDS PARADE

Jde o velké přehlídkové prostranství ve Whitehallu v srdci Londýna. Dříve tu bylo kolbiště a konaly se zde rytířské souboje. Od 17. století se zde každý rok slavily narozeniny královny Alžběty I., doplněné velkolepou přehlídkou. Dnes toto místo nemá takové využití, ale i přes to je nedílnou součástí Londýna. Na západní straně je otevřen vstup do Horse Guards Road a St. James’s Parku. Přehlídková plocha je lemována množstvím památníků a trofejí.

Tak co, vyrazíte někdy do Anglie a třeba přímo do Londýna? Jestliže ano, věřím, že to bude nezapomenutelný zážitek jak pro vás, tak i pro váš fotoaparát J


Comments are Closed

© 2024: MeziPristani.cz | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress