Bez kufru se špatně cestuje. Pojistěte si svá zavazadla chytře

Pojištění zavazadel

Dnes už si málokdo troufne překročit hraniční čáru bez cestovního pojištění. Jeho součástí bývá i pojištění zavazadel. Jak přesně funguje a co všechno zahrnuje?

Pojištění zavazadel nekryje vše

Do zahraničí mnohdy vezeme i věci, které mají nejen citovou hodnotu, ale jejich pořízení nás stálo dost peněz. Může se jednat o různou elektroniku, lyže a jiné vybavení. Ale pozor. Ne všechny cennosti vám pojišťovny budou při ztrátě zavazadel počítat. Mezi výjimky z pojištění patří například:

– umělecké a sběratelské předměty,

– drahé kovy a kameny,

– cenné papíry, platební a kreditní karty,

– ceniny,

– drobné luxusní předměty (například pera, hodinky za více jak deset tisíc korun jednotlivě).

Každá pojišťovna má své podmínky i limity

Pokud dojde je ztrátě zavazadel, každá z pojišťoven má finanční limit, který značí, kolik maximálně vám vyplatí. Limit si nastavujete většinou sami při sjednávání cestovního pojištění. Například pojišťovna Kooperativa má limit 50 000 korun. Některé pojišťovny navíc mohou probírat obsah zavazadel jednotlivě. Pak vám mohou vyplatit takovou sumu, abyste si pořídili vybavení nové. Jiné pojistné smlouvy naopak operují s tzv. časovou cenou, tedy počítají s hodnotou, kterou předměty v průběhu času ztrácí, a vyplatí vám méně.

Záleží, kde je zavazadlo uložené

Jestli pojišťovna uhradí ztrátu zavazadel, záleží na více faktorech. Pokud si za odcizení můžete sami, bude bohužel platit staré známé pořekadlo, že za hloupost se platí. Každá pojistná událost je detailně posuzována likvidátorem. Pamatujte na to, že zavazadla byste neměli opouštět a nechávat bez dohledu. Pokud si potřebujete odskočit, zavazadla uložte tak, aby na ně nebylo vidět.

Pojištění zavazadel v letecké přepravě či autobusu

Pokud cestujete letadlem či autobusem, nastává mnohem více chvil, kdy zavazadlo musíte pustit z dohledu. To znamená, že se situace komplikuje i pro pojištění. Jaké podmínky platí?

– některé pojišťovny neproplácejí ztrátu zavazadla ze zavazadlového prostoru autobusu (jiné ano, pokud není zavazadlo viditelné zvenčí)

– odbavené zavazadlo v letecké přepravě je většinou považováno za zodpovědnost dopravce

– pojištění se nemusí vztahovat na zavazadla odložená v uzamykatelných skříňkách například na autobusovém nádraží, v placených úschovnách apod.

Pokud však ztratíte zavazadlo při cestě letadlem, nebo autobusem, nevěste hlavu ani tehdy, pokud se na vás pojištění nevztahuje. Je tu ještě možnost získat náhradu od přepravce.

Před cestou prostudujte podmínky pojištění zavazadel

Cestovní pojištění vybírejte nejen podle toho, kam jedete, ale i toho, co si s sebou povezete a jak moc je pro vás důležitý obsah zavazadel. Pojištění zavazadel je tak trochu věda, platí tisíc a jedna výjimka a každá pojišťovna má konkrétní podmínky nastavené trochu jinak. I když při sjednávání pojištění tápete, můžete se spolehnout na to, že všechny pojišťovny kryjí zavazadla proti odcizení (i z hotelového pokoje), proti působení živlů, vodovodním škodám a dalším pojistným nebezpečím.

Jedna dobrá rada: v příručním zavazadle vždy mějte připravené základní věci, kdyby došlo ke ztrátě kufrů. Tedy zubní kartáček, náhradní oblečení a spodní prádlo, případně léky a věci na kontaktní čočky.


Comments are Closed

© 2024: MeziPristani.cz | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress