Dovolená Kréta – léto, historické památky, moře, písčité pláže a relax

Autor obrázku: Kai Nehm

Řecko a ostrov Kréta jsou právě krásným synonymem dovolené. Kréta je i ideálním místem pro odpočinek. O tom svědčí fakt, že zde míří každoročně spoustu světových celebrit, aby zde strávili dovolenou.

Ptáte se, kdo se nejčastěji vydává na dovolenou na Krétu? Potápěči, vodomilové, horalové, historici nebo je obdivovatelé architektury. Všichni tito lidé míří na Krétu především díky křišťálovému moři s viditelností až 40 metrů pod hladinu. Moře omývá rozlehlé pláže. Na Krétě najdete bohatou faunu a fóru i hornaté vnitrozemí.

Základní informace o ostrově Kréta

Kréta je největším řeckým ostrovem. Je to ostrov s velmi bohatou a pestrou historií opředenou mnoha legendami. Ze severu je omývána Krétským mořem, z jihu mořem Lybijským a ze západu mořem Kaspickým. Kréta vyniká obrovským pohořím, které udává ráz celé Kréty. Nejvyšší hora Mt. Psiolerti se nachází v pohoří Idi.

Dnes je hlavním městem Heraklion. V minulosti však hlavním městem bylo město Chania. Právě z důvodu změny hlavního města disponuje Kréta dvěma letišti. Celkem zde žije přes 600 000 obyvatel. Třetina z nich žije v hlavních městech.

Kréta se administrativně dělí na čtyři kraje: Chania, Rhetymno, Heraklion a Lassithi. Pro návštěvníky se ovšem dělí z jiného pohledu. Užívá se rozdělení Kréty na tři oblasti: Východní, Střední a Západní Krétu. Z pohledu ubytování se pak Kréta dělí na Severní a Jižní pobřeží.

Obyvatelé Kréty

Obyvatelé Kréty jsou hrdí a pohostinní lidé, což poznáte na dovolené sami. Kréťane se nikam neženou, kouří úplně všude včetně autobusů a obchodů. Přesto se řadí k nejdéle žijícím lidem na světě. Vděčí za to převážně olivovému oleji. S olivovým olejem v různých formách se budete setkávat po celou dobu své dovolené. Dokonce i sladkosti jsou vyráběné ze ztuženého olivového oleje a cukru.

Počasí na Krétě

Počasí je na Krétě velmi příjemné. Podnebí je mírné, jemné a zdravé. Jedná se o středomořské klima s horkým a suchým létem. Podnebí reguluje pouze severní vítr. Bez severního větru bychom se v létě na Krétě upekli.

Turistické oblasti Kréty z pohledu ubytování

→ Severní pobřeží

Tato část Kréty je velmi hodně ovlivněná turistickým ruchem. Letoviska se zde nacházejí do východu k západu. Severní pobřeží je po celé své délce propojené hlavní silnicí. Krétské moře je klidnější, teplejší, pozvolna se svažující, takže je vhodné pro děti a méně zdatné plavce.

→ Jižní pobřeží

Toto pobřeží je ovlivněno turismem velmi málo. Nebudou Vás zde rušit diskotéky a davy turistů. Pobyt zde je odpočinkový a klidný. Libyjské moře je sice chladnější a má větší vlny. Problémem jsou i silné proudy. Na jižním pobřeží je moře vhodnější k potápění.

Turistické oblasti Kréty z pohledu rozdělní na Východní, Střední a Západní část

→ Východní Kréta

Rozprostírá se z části na kraji města Heraklión, zbytek této části se nachází v městě Lasithi. Ráz krajiny udává pohoří Tripiti. Východ je místem velkých kontrastů. Od turisticky vytížených oblastí přechází na severu až skoro opuštěné poklidné vesničky.

→ Střední Kréta

Zažívá největší příval turistů. Turisté míří do města Heraklión, nebo do některého letoviska na severu pobřeží. Ráz udává pohoří Idi. Navštívit zde můžete řadu památek a palác Krossos.

→ Západní Kréta

Je nejzelenější a nejvíce hornatý. Krajině dominují majestátné Bílé hory. Pohoří se prudce svažuje do Libyjského moře a je prokláto soutěskami. Nejznámější je soutěska Samaria. Rovněž tato oblast Kréty patří k turisticky oblíbeným.


Comments are Closed

© 2024: MeziPristani.cz | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress