Poutní místo Assisi není jen pro věřící

Když je nějaké místo či město označeno za poutní místo, většina lidí, kteří nejsou věřící, jej hned zavrhne, protože v tom vidí jen nějakou víru, modlení se a podobně. Avšak existují poutní místa, která se budou velmi líbit i lidem, kteří nejsou věřící anebo to nedávají tak okatě znát a takovým místem je i Assisi.

Prstem po mapě

Assisi je krásné město, které se nachází v Itálii v regionu Umbrie. A z pohledu cestovatele je to výborný bod, sice se nachází necelý dvě stě kilometrů od Říma (směrem na sever), ale když už dojedete tak daleko jako je Řím, tak by byl skoro hřích nezastavit se v tomto krásném městečku, které teoreticky je po cestě zpátky.

Proč bych měl jet do Assisi?

Toto město patří mezi nejznámější ve světě, zejména díky spojitosti s františkány. Avšak toto místo má ještě starší historii, o čemž se můžeme přesvědčit díky vykopávkám. Toto městečko na kopci má své kouzlo, možná i proto, že si zachovalo staroměstskou podobu. Úzkými kamennými uličkami se dostanete k mnoha kostelům, proto se Assisi někdy nazývá jako město kostelů.  Ale tím nejznámějším, který vytváří celou dominantu města, je Bazilika svatého Františka. Zde najdeme také ostatky sv. Františka. Tato bazilika patří na seznam UNESCO. Samozřejmě, že to není jediná krásná památka, ale je zde spoustu dalších míst, kde stojí za to se podívat, jako je Katedrála sv. Rufina, Katedrála svaté Kláry či kostelík svatého Damiána. A přímo nad městem se tyčí krásná a známá pevnost, jde o klášter, kde sv. František utíkal se svými bratry a také, kde promlouval k ptákům. Rozhodně i tato pevnost by měla být vaším bodem zájmu.

Kdo byl svatý František?

Assisi je proslulé zejména díky tomu, že jde o rodiště svatého Františka. Avšak víte, kdo to daný František byl? Jde o nejvýznamnějšího a zároveň nejznámějšího svatého. Byl zakladatelem františkánů a chtěl lidem ukázat nejen cestu ke Kristu, ale zejména k chudobě a lásce, proto také byl dlouhá léta vzorem nejen pro věřící, ale také pro lidi, kteří si váží těchto hodnot. A můžeme jej označit jako patrona Itálie.

Kdy se mohu do Assisi vydat?

Assisi je světu otevřené neustále a kdykoliv můžete toto kouzelné městečko navštívit. Avšak jsou lidé, kteří si vybírají výjimečné dny, kterých zde není málo. Jeden z nich je také Svátek svatého Františka, který se koná třetího a čtvrtého října. Anebo také Svátek Odpuštění, který je prvního a druhého srpna a spousty dalších. Pravdou je, že tyto kulturní akce jsou zejména pro lidi, kteří mají nějaký vztah ke křesťanství.

Přestože je Assisi poutní místo, zaměřeno na křesťanství vyrazí dech i lidem, kteří nejsou věřící.


Comments are Closed

© 2024: MeziPristani.cz | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress