Navštivte Paříž – město s bohatou historií a památkami 1. díl

Paříž je nejnavštěvovanější město Francie nejen proto, že je jejím hlavním městem, ale hlavně pro svůj půvab a množství památek i jiných překrásných a inspirujících míst. Jistě každý zná alespoň jednu, nebo dokonce několik z nich. Pojďme se podívat na ty nejvýznamnější.

Eiffelova věž

Eiffelova věž je v podvědomí každého z nás jistě zakořeněna. Je to věž vysoká 324 metrů postavena z oceli a je největší dominantou Paříže, ne-li pak celé Francie. Je pojmenována po svém konstruktérovi Gustavu Eiffelovi. Byla postavena u příležitosti stého výročí velké francouzské revoluce a Světové výstavy v letech 1887-1889. Stojí pevně na čtyřech nohách, v nichž se nachází tři lanovky i schody pro pěší. Imitací této obrovské věře je naše Petřínská rozhledna v Praze. V roce 2000 byla na věž přistavěna vysokofrekvenční anténa a dnes poskytuje možnost digitálního vysílání pro celý region Ile-de-France. Poslední údaje říkají, že jí navštíví až 7 milionů turistů ročně. Toto číslo však stále vzrůstá, pro její netradiční krásu.

Opéra National de Paris

Nejvýznamnější operní celek ve Francii, který byl založen roku 1669. Jestliže jste tedy milovníky umění, toto bude jistě cíl číslo jedna vaší návštěvy. Dostupnost je díky metru velice dobrá a tak můžete obdivovat krásu budovy nejen z fotografií. Při otevření se lidé kupodivu nepřišli podívat na operní představení jako takové, ale obdivovali architekturu budovy. I přesto, že byli dříve stavby stísněné, tato je výjimkou. Nacházejí se tu i prostorné reprezentační místnosti, kam se mohou diváci o přestávkách přesunout.

Madeline

Novoklasicistní církevní stavba, jejíž účel byl mnohokrát změněn, se budovala neuvěřitelných 85 let a to již od roku 1763. Na počátku kostel zasvěcení Sv. Máří Magdaléně byl přes mnoho změn nakonec vysvěcen jako katolický farní kostel. Zajímavostí je, že základní kámen položil Ludvík XV. V roce 1971 bylo dokonce podzemí kostela pronajato ředitelstvím staveb obchodníkovi s vínem. Ano, i takto se dá podzemí kostela využít. Navštívit tuto stavbu s opravdu bohatou historií můžete navštívit v Pařížském regionu Île-de-France.

Bastilla

Šlo o Pařížskou pevnost na obranu proti Anglii v době stoleté války. Proč v minulém čase? Bastilla byla postupem času „rozebrána“. Některé kameny byly prodány, jiné byly použity při stavbě mostu „Concorde“. V roce 1899 byly objeveny zbytky základu pevnosti, které se zachovali. Byly objeveny i pozůstatky obranné zdi, kterou můžete spatřit na nástupišti stanice metra Bastille linky 5. Nejde tu tedy o žádnou budovu, hrad, ve kterém by vás provedl průvodce po poznávacím okruhu, ale o pouhý pozůstatek pevnosti, která však udělá dojem.

Champs Elysées

Pařížský bulvár a také nejznámější Francouzská ulice a také jedna z nejznámějších všeobecně. Bydlet byste tu zřejmě nechtěli, protože nájemné zde patří k nejvyšším na světě. My se sem však v tuto chvíli zavítáme pouze jako turisté a tak nás náklady a bydlení zajímat nemusí. V ulici spíše než byty dnes nalezneme převážně kanceláře, a to hlavně v horních patrech budou. Ulici opustili dříve běžné letecké a automobilové koncerny a nahradily je obchůdky různého typu, nebo podniky rychlého občerstvení. Můžete zde vidět například loutkové divadlo Théâtre du Rond-Point a na koci této ulice stojí velký Vítězný oblouk.


Comments are Closed

© 2024: MeziPristani.cz | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress