Kouzlo Korsiky – 1. část

S tímto půvabným ostrovem ve Středozemním moři jsem se seznámila v roce 2012, díky školnímu zájezdu. Ostrov s rozlohou 8680 km² a nejvyšším bodem Monte Cintem, jehož vrchol dosahuje úctyhodných 2706  m n. m, který jsme se chystali pokořit třetí den naší výpravy.

Korsika je nejen místem rozmanitých přírodních krás, pod správou Francie, ale i rodištěm Napoleona Bonaparte a je známa pro své bělavé pláže a čisté moře.

Oficiálním jazykem je zde francouzština, ale nejčastěji se zde hovoří korsicky, což je původní jazyk, který byl po dlouhá léta zakázán. Dnes se běžně vyučuje na středních školách.

Na Korsiku jsme se doplavili trajektem se starým českým autobusem, který s námi procestoval celých 12 dní našeho výletu. Měli jsme v plánu navštívit St. Florent, zdolat Monte Cinto, poznat krásy Porta, Ajaccia, Propriana, Bonifacia a zpátky do Bastie, kde jsme se vylodili.

Naše první jednodenní zastávka v St Florent byla pro mne, jako českého turistu ohromující. Poprvé v životě jsem se koupala v moři, které je však v této části ostrova vcelku studené s většími vlnami. Naopak je čiré a bohaté na mořskou faunu se spoustou ježovek.

Celý zájezd jsme spali pod stanem v kempech, kterých je na Korsice velké množství a vybere si z nich každý turista.

Druhý den jsme se vydali směrem k Monte Cintu u vesničky Asco z kempu Monte Cinto. Zde nastala velká teplotní změna a v noci jsem marně toužila po svetru a teplých ponožkách, které jsem nechala v Čechách s vidinou, že zde zimu nepocítím. Výstup, který započnul v 6 hodin ráno, byl opravdu velmi náročný. Na výstup už musíte mít alespoň základní fyzičku a připravte se na neoznačené cesty, chvíle zdolávání skal bez jištění a na vrcholu stojí pouze kříž. Pro turisty, kteří čekají procházku na dvě hodiny, a malé občerstvení na vrcholu se tento fyzicky náročnější výstup nedoporučuje. Ti nejrychlejší se do základního tábora vrátili kolem 15 hodiny, nejpomalejší až v 19 hodin a já spokojeně unavená kolem 16 hodiny. Okolní flora osvícená vycházejícím sluncem, všudypřítomné se volně pasoucí korsické krávy a potoky, které nabízejí průzračně čistou vodu. Na vrcholu je fantastický výhled do krajiny, jelikož nám počasí přálo a po celý den bylo příznivé počasí. Plná zážitků z celého dne jsem padla do spacáku a kupodivu mi z únavy nebyla ani v noci zima.


Comments are Closed

© 2024: MeziPristani.cz | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress