Chorvatsko – dovolená uspokojující svobodné páry i rodiny s dětmi

Chorvatsko a dovolená jsou dva pojmy, které patří nerozlučně k sobě. Nejvíce turistů láká dovolená na Makarské riviéře. Turisté zde odpočívají na krásných oblázkových plážích s výhledem na pohoří Biokovo. Chorvatsko patří každoročně mezi nejvíce kupovanou dovolenou. Patří mezi země, které mají turistům co nabídnout.

Letoviska na pobřeží o délce téměř 6 000 km

Autor obrázku: eGuide Travel

Překrásné chorvatské pobřeží u Jaderského moře láká každoročně statisíce turistů. Od severní hranice se Slovinskem až po Černou Horu naleznou turisti bezpočet letovisek, které se nachází jak na ostrovech, tak i na pobřeží. Chorvatsko se dělí na severní a jižní část. Rozkládá se na hranicích střední a jihovýchodní Evropy. Krajina obklopující Chorvatsko je velmi rozmanitá. Omývá ji Jaderské moře, ve kterém je rozeseto několik stovek ostrovů. Délka pobřeží je 5 835 kilometrů. Přes 40% země zaujímají hory, které dosahují výšky okolo 2 000 metrů.

Nejvyšší horou Chorvatska je Dinára měřící 1831 metrů nad moře. Velmi rozmanitý je i podmořský svět jaderského moře. Můžete se v něm setkat s mořskými koníky a jinými živočišnými mořskými druhy. Zvláštností Chorvatska je fakt, že zde mají nejvíce národních parků. Léta jsou v Chorvatsku horká a zimy mírné a vlhké.

Fakta o Chorvatsku

Oficiální název této země zní Rebulika Hrvatska. Chorvatsko se rozprostírá na ploše 56 542 km2. Omývají ho vlny Středozemního moře a žije zde 4,5 miliónu obyvatel. Jejich úředním jazykem je Chorvatština. Zejména pro velkou oblíbenost Chorvatska českými turisty se zde domluvíte i česky.

Zajímavostí Chorvatska je fakt, že v této zemi žije i velmi početná česká komunita soustřeďující se kolem města Daruvar. Chorvatsko je náležité pyšně na tento fakt. Proto je vstřícné a českým turistům vychází vždy naproti.

Rozmanité počasí ovlivněné mořem

Chorvatsko se stalo oblíbeným místem pro dovolenou zejména pro své křišťálově čisté moře a překrásné oblázkové pláže. Počasí v Chorvatsku je velmi příjemné. Podnebí je dosti silně ovlivňované mořem a je velmi různorodé. Vnitrozemí a severní část Chorvatska se nachází v mírném kontinentálním podnebí.

Pro jižní část Chorvatska je naopak charakteristické teplé středomořské podnebí. V horských oblastech panuje počasí horské. Nejvhodnější dobou pro strávení dovolené v Chorvatsku je během letních prázdnin. Průměrná teplota vzduchu se pohybuje okolo 31°C. Teplota moře pak dosahuje 23 – 26°C.

Nejžádanější oblast? Vyberte si!

K nejnavštěvovanějším oblastem chorvatského pobřeží patří Istrie, Kvarner, Severní, Střední a Jižní Dalmácie. Všechny tyto oblasti nabízí skvělé možnosti koupání a relaxace u moře. Pláže jsou nejčastěji oblázkové či kamínkové. Na písčité pláže narazíte v Chorvatsku jen výjimečně. Některé pláže jsou budovány uměle a jsou doplněny betónovými platy.

Čistotu a křišťálovou průhlednost moře dokládá přítomnost ježovek. Ježovky se u pobřeží vyskytují velmi hojně. Vhodné je proto vybavit se na dovolenou v Chorvatsku botami do vody. Boty do vody vás ochrání od nepříjemné zkušenosti s bodlinou ježury v noze. Zranění po vytažení bodliny bolí i několik dní.

Kromě přírodních krás nabízí Chorvatsko i jiné zajímavosti. Především jsou to kulturní, historické a architektonické zajímavosti. Na území Chorvatska naleznete sedm památek zapsaných na seznam UNESCO. Mezi tyto památky, které si zaslouží, vaši návštěvu o dovolené v Chorvatsku patří: Katedrála Sv. Jakoba v Šibeniku, Euraziova bazilika v Poreči, Diokleciánův palác ve Splitu, Historické jádro města Trogir, Dubrovník, Plitvická jezera, Starigradsko Polje na ostrově Hvar.

Důležité města Chorvatska

Autor obrázku: Klovovi

Hlavním a zároveň největším městem Chorvatska je Záhřeb. Hlavní město je situované pod vrchem Medvedica. Město má zhruba milión obyvatel a je kulturním, politickým a ekonomickým centrem země. Navíc představuje Záhřeb důležitý dopravní uzel mezi Jaderským mořem a Evropou. Kromě hlavního města stojí za návštěvu i nádherná historická města jako je Zadar, Šibenik, Trogir, Dubrovník, Pula nebo Split. Obdivovat v nich můžete mnohé významné stavby a historické monumenty.

Dalším krásným městem, které stojí při dovolené v Chorvatsku za návštěvu je Dubrovník. Dubrovník je středověké město právem nazývané Perla Jižní Dalmácie. Město se pyšní dlouhou historií, dlouhou tradicí námořnictví a množstvím kulturně – historických pamětihodností. Dubrovník je známy především svými dvojitými hradbami s dvaceti věžemi a bastiony.

V Dubrovníku se nachází také mnoho nádherných církevních památek. Uvnitř města, poklopeného hradbami, dýchá na turistu historie z každého domu. Toto chorvatské přístavní město nacházející se na úpatí vápencového pohoří Popovo polje s umělecky a historicky vzácnými budovami, utrpělo v nedávné občanské válce značné škody. Jeho obnovu do původního stavu z velké části financovalo UNESCO.


Comments are Closed

© 2024: MeziPristani.cz | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress