Dovolená Bulharsko – pobyt v pestrobarevné zemi mezi horskými hřebeny a mořem

Autor obrázku: Evgeni Dinev

Tato země stoupá mílovými kroky na žebříčku oblíbených míst pro dovolenou. Leží stranou od přelidněných středomořských letovisek. Bulharsko nabízí dlouhé kilometry písčitých pláží a tím vytváří ideální zázemí pro prožití krásné dovolené.

Dovolenou si užijte naplno. Nemusíte si dělat ani strasti s tím, že váš rozpočet není bezedný. Bulharsko nabídne každému turistovi něco, každý zde může prožít dovolenou, jak se mu zachce. Těm, kteří chtějí křižovatku Balkánu a Černomoří prozkoumat důkladněji, nabízí ještě mnohem více.

O Bulharsku

Bulharsko je stát ležící na Balkánském poloostrově v jihovýchodní Evropě. Sousedí na severu s Rumunskem, na západě se Srbskem a Černou horou a Makedoni, na jihu s Řeckem a na jihovýchodě s Tureckem. Východní hranici tvoří Černé moře. Oficiálním názvem je Republika Bulgaria. Rozloha země je 111 000 km2.

Úředním jazykem je bulharština. Jedná se o slovanský jazyk, pro Čechy tedy poměrně snadno srozumitelný. Ovšem zvláštností je, že pro psaní používají Bulhaři azbuku. Drtivá většina ze 7,6 miliónů obyvatel jsou pravoslavní křesťané. Vedle nich zde žije i poměrně silná menšina muslimů. Bulharská měna je leva.

Kultura a obyvatelé Bulharska

V Bulharsku se při své dovolené setkáte opravdu s velkou pestrostí kultury. Pestrost Bulharské kultury má své kořeny již hluboko v historii. První lidé se zde usadili již před sedmi tisíci lety a v době rané antiky patřilo toto území k vyspělým koutům planety. Bulhaři založili v 7. století na území balkánského poloostrova první Slovanský stát. V průběhu staletí dochází k mísení slovenské kultury s kulturou řeckou muslimskou, židovkou, arménskou.

Každá z těchto kultur zanechala v Bulharsku své stopy. Při dovolené máte krásnou příležitost navštívit tyto rozmanité památky. V Bulharsku se setkáte i s tím, že vše má svůj čas, obyvatelé nikam nepospíchají. Bulhaři mají Čechy velmi v oblibě, jelikož starší generace Českou republiku navštívila.

Jazyk a dohovoření se

Při dovolené v Bulharsku nemusíte mít obavu z toho, že se nedomluvíte. Mladá generace hovoří plynně anglicky. Starší generace rozumí i hovoří rusky. I jejich národnímu jazyku bulharštině porozumíte. Největším problém v komunikaci tak budete bulharské kývání. Mějte na paměti, že Bulhaři na znamení souhlasu vrtí hlavou a na znamení nesouhlasu naopak hlavou přikyvují.

Kdy navštívit Bulharsko

Optimální dobou z hlediska počasí je pro dovolenou v Bulharsku je květen – září. Nachází se v mírném kontinentálním podnebí. Černomořské pobřeží tvoří přechod k středomořskému podnebí. Teploty se tedy zde v létě okolo 21 – 24°C. Srážky jsou zde průměrné, ale dovolenou by ohrozit neměli.

Místní pláže se vám budou velmi líbit

Hlavním městem Bulharska je Sofie. Sofie je ekonomickým, intelektuálním, kulturním centrem státu. Sofie je významným městem celého Balkánského poloostrova.

Nejkrásnějším místem pro strávení dovolené Bulharsko je pobřeží. Bulharské pobřeží je největším skvostem této země. Táhne se v délce 400 kilometrů. Bulharsko má jedny z nejkrásnějších a nejčistších pláží na světě. Moře je průzračně křišťálové. Pobřeží Černého moře je málo členité, má dlouhé úseky krásných pláží, málo vykrojené zálivy a skoro žádné ostrovy.

Za vyzkoušení na dovolené stojí i bulharská kuchyně. Bulharská kuchyně se skládá především z kořeněného masa se zeleninou. Ochutnat byste měli i mořské ryby, které za svou chuť vděčí nízkému obsahu soli v Černém moři. Jako nejčastější příloha jídel je podávána rýže, nebo chleba. Domů si nezapomeňte přivézt vynikající balkánský sýr.

V Bulharsku se dá strávit dovolená mnoha způsoby. Záleží jen na vás, kterou Bulharskou destinaci si vyberete. Každá destinace je zajímavá něčím jiným. Jedna vám nabídne sportovní vyžití, druhá zase možnost návštěvy historických památek.


Comments are Closed

© 2024: MeziPristani.cz | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress