Turecko dovolená

Turecko a dovolená to jsou dvě slova, která již řadu let patří neodmyslitelně k sobě. Každoročně se zde vydávají milióny turistů na dovolenou. V posledním desetiletí si získává stále větší oblibu a není se, ani čemu divit. Turecko není drahé a každému turistovi má co nabídnout.

Autor obrázku: Michael Button

Turecko může nabídnout jak týden strávený jen u moře, tak i měsíc cestování po tureckých památkách a krásných místech. Kromě těchto věcí nabízí kilometry písčitých pláží, krásné letoviska, šumící moře a golfová hřiště. Turecko dovolená láká turisty i historickými památkami, spousta lidí touží na vlastní oči spatřit impozantní a nádherný Istanbul.

Turecko je země na rozhraní dvou kultur. Svou pestrostí je zárukou toho, že si každý člověk vybere místo, jež chce navštívit a vidět. Turecko dovolená se vyplatí především pro svou cenovou dostupnost. Ojedinělým zážitkem, který si z Turecka můžete dovézt, je návštěva džungle. Je to i pohádková země, snad každý z nás si vybaví při slově Turecko krásnou Šeherezádu a její pohádky Tisíc a jedné noci.

Geografie

Turecká republika je se svými 780 850 km2 36. největším státem na světě. Leží na hranici Asie a Evropy. Hlavním městem je Ankara. Turecké břehy omývají tři moře – Středozemní, Egejské a Černé moře. Jde o velmi lidnatý stát, žije zde přes 70 miliónu lidí.

Hlavním úředním jazykem je turečtina. Domluvíte se zde ale i anglicky a německy. Hlavním náboženstvím je Islám. Měnou, kterou se v Turecku platí, je turecká lira, ovšem s měnou si velké starosti dělat nemusíte, jelikož Turci na tržištích berou všechnu měnu.

Turecká republika se člení na 81 provincí, které jsou rozděleny do sedmi regionů. Přes osmdesát procent Turecka leží v tektonicky činné zóně, takže při své dovolené zažijete i zemětřesení. Mezi řekami Tigris a Eufrat se rozkládá mezopotamská nížina, jinak je Turecko převážně hornaté. Nejvyšší horou Turecka je biblický ARARAT.

Turečtí obyvatelé

Při návštěvě tržišť se připravte na vlezlost tureckých obchodníků. Povahové vlastnosti Turků totiž spočívají hlavně v dotěrnosti, vlezlosti a neodbytnosti. Takže pokud budete kupovat suvenýr z Turecka, připravte se na tyto vlastnosti. Ovšem máte zaručenou jistotu, že suvenýr seženete doslova za hubičku.

Jinak jsou Turci milí a pohostinní. Jejich oblíbenou činností je odpočinek u šálku čaje a vodní dýmky. Vodní dýmky seženete po celém Turecku a hned máte krásnou památku na dovolenou. V turistických oblastech se setkáte i s češtinou. Pouliční prodavači nabízející zde své zboží se naučili i pár českých slov.

Dobrá rada především pro pány, dávejte si pozor na své manželky či přítelkyně. Tato rada platí hlavně při návštěvě tržišť. Turci dají hodně na vzhled a tak vám můžou nabízet výměnu manželky za velbloudy. Především obdivují Turci blondýnky.

A jaké, že místa bychom měli při dovolené v Turecku navštívit? Určitě Ankaru, Istanbul, Egejskou riviéru, Tureckou riviéru a spousta dalších historických míst.

Ankara

Je hlavním městem Turecka. Ankara se rozkládá uprostřed státu. K vidění je zde nádherná a monumentální pevnost ze 16. století.

Pamukkale

Město zajímavé především tím, že ze země zde vyvěrá horká voda. Voda obsahuje oxidy uhlíku a rozpuštěný vápenec. Domů si tak přivezete nádherné fotky stupňovitých bílých jezírek.

Kappadocie

Jedná se o soustavu skalních útvarů, kostelů a měst.

Egejská riviéra

Nejznámější turistický cíl, který se proslavil zejména svou bohatou minulostí, krásnými písčitými plážemi a romantickými zátokami. Kromě návštěvy historických památek zde naleznete i velké sportovní vyžití.

Fethyie

Jedná se o přístavní město, které poskytuje nádherný výhled na lesy a hory. V centru města naleznete zbytky římského divadla a pevnosti.

Turecká riviéra

druhá nejoblíbenější turistická destinace. Najdete zde krásné a písčité pláže. Ovšem i rušný noční život.

Letovisko Analya

Je to měst ležící na pobřeží Středozemního moře a představuje východní hranici Turecké riviéry. Analya si zachovala typický ráz tureckého města a proto je v oblibě turistů. Analya je charakteristická především svým hradem, který je umístěn vysoko nad pobřežím. Rozděluje tak dvě hlavní místní pláže. Hrad stojí navštívit, už jen pro jeho výhled.

Letovisko Antalya

Antaly je město ležící v srdci Turecké riviéry. Město je obklopeno obrovským pohořím Taurus, které tak dotváří jedinečný vzhled. Antalia nabízí výlety k mnoha tureckým památkám.


Comments are Closed

© 2024: MeziPristani.cz | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress