Srí Lanka dovolená

Již kdysi cestovatel Marco Polo označil Srí Lanku za nejkrásnější ostrov světa. Srí Lanka je opravdová, exotická a dokonalá. Mění sny o dovolené v ráji na zemi ve skutečnost. Překvapí  vás romantikou zdejších pláží, bohatstvím památek a bezstarostným tempem života.

Ostrov Srí Lanka leží v Jihovýchodní Asii a patří k velmi skvostným zemím. Jeho břehy omývá Indický oceán. Dopřeje vám luxus panenské přírody, průzračného moře a klidu. Na krásných plážích ostrova Vám stín budou vytvářet kokosové palmy.

Nachází se v blízkosti Indického poloostrova. Do roku 1972 se nazývala Cejlon. Území se dělí na devět provincií. Největším městem Srí Lanky je Kolombo.

Srí Lanka – základní informace o zemi

Srí Lanka je demokratická socialistická republika. Oficiální název zní Democratic Socialist Republic of Sri Lanka. Hlavním městem je Šrí Džajavardanapura Kotte, nyní již Colombo, což bude také pravděpodobně město, ve kterém přistanete. Je to republika a unitární stát s prezidentským systémem. Námořní hranice má na severozápadě s Indií a na jihozápadě s Maledivami.

Ostrov je známý především velkou produkcí čaje. Tento čaj jsme viděli všichni v obchodě, jedná se o čaj cejlonský. Ekonomiku tvoří především vývoz čaje, drahých kamenů, kokosových ořechů, kaučuku a ručně vyrobených kožených výrobků. Srí Lanka je velmi často nazývaná slzou Indie. Tento název získala díky tomu, že svým tvarem a místěním slzu připomíná.

Tip: cestopis s podrobnostmi o místech najdete na letecky.net – Dovolená Srí Lanka 2015

Počasí a podnebí na Srí Lance

Srí Lanka se nachází v tropickém podnebném pásu. Převládá zde tak tropické a vlhké klima. Před odjezdem na dovolenou na Srí Lanku je vhodné velice dobře si rozmyslet, kam na ostrově chcete zavítat. Panují tady totiž dvě odlišná období. První je označováno jako Yala a trvá do května do srpna. Toto období sebou přináší deštivé počasí a zasahuje jižní, střední a západní část ostrova.

Druhé se nazývá období Maha. Mahu nastává v období září až ledna. Přináší sebou větrné a deštivé počasí. Mahu se vyskytuje především na východní a severní části ostrova.

Nejvhodnější období pro návštěvu Srí Lanky je od konce prosince do konce března. Tehdy panuje na ostrově nejlepší počasí bez dešťů.

Jak cestovat po Srí Lance

Určitě bychom rádi při dovolené na tomto ostrově viděli historické památky. Bohužel většina památek je od sebe vzdálena několik hodin jízdy autem. Vhodné je tedy zvážit, zda si nepořídit dovolenou na Srí Lance formou poznávacího zájezdu. Tak vzniká možnost poznat všechny místa bez problémů.

Pokud nechcete trávit dovolenou formou poznávacího zájezdu, ale i tak chcete vidět turistické památky, je možné využít několik možností cestování po Srí Lance. Tou první je pronájem auta. Pronajměte si auto i s řidičem. Ceny jsou různé a hlavně se odvíjí od ceny benzínu.

Druhou možností je domluvit si výlet přes cestovní kancelář. Ani tak ale nepoznáte vše, co ostrov nabízí.

Poslední možností je využití hromadné dopravy. Zažijete velmi dobrodužnou cestu, která Vás vyjde nejlevněji. Ovšem problémem bude asi jazyková bariéra a často i nedobrý stav vlaku či autobusu.

Turisticky zajímavá místa Srí Lanky

Kandy

Město leží uprostřed příkrých zelených kopců v nitru ostrova. Schovává v sobě centrum sinhálských tradic, které odolávaly nájezdům Portugalců a Holanďanů dva a půl století. Ve městě se konají nejbarevnější slavnosti v celé zemi. Největším lákadlem je ošem chrám Buddhův zub. Chrám patří mezi nejdůležitější církevní památky na Srí Lance. Podle legendy se v chrámu schovává pravý zub samotného Buddhy.

Dambulla

Je královský skalní palác. Nachází se na prudkém skalnatém svahu. I přesto, že je výstup k paláci náročný, stojí za to. Po vystoupání se Vám naskytne nádherný výhled na kilometry daleko. Historie jeskyní se odvíjí od 11. století př. n. l, kdy se zde ukrýval král v exilu. Na počest po návratu na trůn zde král místo jeskyní nechal postavit palác.


Comments are Closed

© 2024: MeziPristani.cz | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress