4 zaručené tipy, jak se na dovolené u moře zdravě opálit

Když se řekne dovolená u moře, většina z nás si automaticky představí sebe sama na opalovacím lehátku. Sluneční je nedílnou součástí dovolenkové pohodičky a jen málokdo se chce domů vrátit jako ředitel vápenky. Jenomže vyhřívání u bazénu či na pláži má svá úskalí. Sluneční záření sice podporuje tvorbu vitamínu D a kladně působí i na psychiku, v nadměrném množství a nepřiměřené intenzitě naopak způsobuje nepříjemné zdravotní komplikace. Následkem maligního melanomu ročně přijde o život až několik set lidí.

Opalování ano, ale s mírou

Je s podivem, že ačkoliv jsme na sebe opatrní, na ochranu kůže často zapomínáme nebo ji podceňujeme. Přitom jde o největší lidský orgán (přibližná plocha je 1,6 – 1,8 m²), bez kterého bychom se rozhodně neobešli. Potíž je v tom, že opálenou pokožku vnímáme jako symbol krásy a mnohdy jsme kvůli opálení ochotni podstoupit takřka cokoliv.

Nadměrným opalováním však dosáhnete spíše poškození pokožky než atraktivního bronzu. Opakované spálení pak vede k předčasnému stárnutí (nejvíce je patrné v oblasti dekoltu) a v horším případě ke vzniku nádoru. Podle statistik rakovina kůže ročně zabije kolem 150 ženy a 180 mužů. Rozdíl není daný rozdílnou vnímavostí účinků UV záření, ale skutečností, že muži ochranu kůže kvalitní kosmetikou na opalování podceňují častěji než ženy. Vaše cestovní lékárnička by měla obsahovat výrobky s panthenolem a aloe vera, pro případ, že se již spálíte.

Slunce opaluje i přes mraky

Nemůžu se spálit, vždyť je zataženo… Spousta lidí netuší, že se sluneční záření od mraků odráží a neztrácí svou opalovací schopnost. A odráží se také od jiných povrchů – od písku (cca 25 % záření), vody (cca 50 % záření) a sněhu (cca 80 % záření). Na ochranu pokožky proto myslete i v době, kdy se slunce schovává za mraky nebo jste před ním utekli do stínu.

A teď už slíbené tipy, jak se zdravě opálit a minimalizovat riziko spálení kůže:

  1. Alfou a omegou zdravého opalování je střídmost. Na sluníčku pobývejte jen tak dlouho, jak vám dovoluje fototyp vaší kůže, případně si dobu adekvátně prodlužte aplikací opalovacího krému.

Closeup on smiling young woman applying sun block creme

  1. Používejte pouze kvalitní opalovací kosmetiku bez obsahu parabenů, parfemeace a alergenů. Ohlídejte si SPF faktor a odolnost proti vodě. Pokud se nechcete patlat krémem nebo oleje, vyzkoušejte snadno vstřebatelnou opalovací mlhu (nemusí se roztírat).
  1. Před plánovanou dovolenou konzumujte větší množství ovoce a zeleniny s obsahem karotenoidů, vitaminů C a E. Kromě mrkve a rajčat do jídelníčku zařaďte také meloun, dýni, kaki, meruňky a batáty.
  1. V době nejintenzivnějšího působení sluníčka (od cca 11 do 15 hod.) se raději držte ve stínu.

www.mezipristani.cz_bioderma-cz_com_02

Rodiče by neměli zapomínat, že menší děti ve věku do jednoho roku by se měly přímému působení slunce zcela vyvarovat. Jejich kůže ještě není plně vyvinuta a neprodukuje melanin, který ji chrání před UV zářením.


Comments are Closed

© 2024: MeziPristani.cz | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress